Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alimentatia
01-23-2013, 02:14 PM
Răspuns: #1
Alimentatia
Alimentatia este unul dintre factorii de seama in cresterea si dezvoltarea canarilor nostri . Pot spune ca este fundamentul starii de echilibru din cadrul proceselor fizico-chimice de la nivelul organismului si al mentinerii starii de sanatate .
Voi substitui , in continuare , termenul "alimentatie" cu cel de "hranire" .
Hranirea canarilor se va realiza in functie de etapele de tranzitie , in care acestia se afla , la un moment dat . Fiecare etapa isi are propriile cerinte , pe care , cunoscandu-le , le vom intampina cu suplimentarea sau reducerea anumitor categorii de seminte , din mixtura de baza .
Personal , folosesc in mixtura de baza , urmatoarele proportii :
- rapita 50%
- phalaris 25%
- ovaz decorticat 10%
- canepa 5%
- in 5%
- niger 5%
Bineinteles ca , pe langa aceasta mixtura , le mai ofer in zile neconsecutive (una da , cealalta nu) , ceea ce generic numim "verdeata" si anume : mar , morcov , papadie , spanac , etc.
Si poate am sa va fac sa si zambiti , aratandu-va cum . In fixismul si nebunia mea , pentru un control cat mai riguros si pentru a nu uita , mi-am format in decursul anilor , urmatorul obicei :
- pe data de 1 si 15 ale lunii , le adaug in apa de baut , otet de mere 10 ml/l
- pe data de 10 si 20 ale lunii , le pun in apa de baut , miere si un pic de lamaie
- numai in zilele cu sot ale lunii , le suplimentez hrana cu verdeata , niciodata a doua oara acelasi sortiment
In continuare , am sa fac o referire generica , la etapele tranzitorii , pe care canarul le parcurge de-a lungul unui an calendaristic si modurile sale de hranire , in raport cu acestea :
- hranirea pe timpul repausului - folosesc reteta de baza mai sus mentionata
- hranirea in perioada premergatoare reproducerii - cresc procentajul anumitor sortimente din reteta de baza , in detrimentul altora , introduc un complex de vitamine si minerale , plus hrana moale pe baza de ou
- hranirea pe perioada reproducerii - mentin reteta formata in perioada anterioara
- hranirea in perioada cresterii puilor - revin la reteta de baza + hrana moale pe baza de ou
- hranirea in perioada naparlitului - ridic procentajul anumitor sortimente din reteta de baza , dar nu ajung la procentajul din timpul reproducerii + complex vitamino-mineralic + hrana moale pe baza de ou
- hranirea in perioada premergatoare scolii de cantec - reduc sau elimin total anumite sortimente din reteta de baza , pentru puii masculi ; la puii femela si adulti folosesc reteta de baza
- hranirea pe timpul scolii de cantec - trec la o hranire individualizata
Acestea sunt , dupa parerea mea , modurile generale de hranire , ale diferitelor etape . Daca le considerati neindestulatoare , va invit sa le analizam in detaliu , pe fiecare in parte .

http://anefi.sunphoto.ro/
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
04-14-2013, 07:19 AM
Răspuns: #2
RE: Alimentatia
Eu folosesc o reteta asemanatoare cu cea prezentata de colegul nostru, imbogatita si cu: mei si dughie , seminte care in amestecul Padovan nu se regasesc. Voi reveni cu procentele folosite.

Stoiciu Marian - SM68
http://dudu201033.sunphoto.ro
09-09-2013, 04:48 PM
Răspuns: #3
RE: Alimentatia
Amestecul de seminte si procentajul ar fi urmatorul:
1. phalaris 50%
2. rapita 25%
3. ovaz decorticat 5%
4. canepa 5%
5. in 5%
6. niger 5%
7. mei 2,5%
8 dughie 2,5%

Stoiciu Marian - SM68
http://dudu201033.sunphoto.ro
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)